Indre solskin – håndledsmala med citrin og jade
Håndleds mala med 8 mm sten i gyldne nuancer, bundet på silkesnor. Et nænsomt solar plexus aktiverende mix, med masser af varme og jordforbindelse.
499,00 kr.
På lager
Indre Solskin er et mala armbånd i lyse gule og brune toner. Stenene er lys, gul jade, citrin og picture jasper (jaspis).
Kæden kan vikles om armen, så du har 6 rækker perler. Malaen kan naturligvis også bæres om halsen.
Mala kæden er bundet på silkesnor med knuder mellem perlerne, som en almindelig mala kæde (og ikke med elastik). Den er afsluttet med en glidelås, som du kan åbne, når du vikler kæden om håndleddet og derefter lukke til, så malaen sidder tæt til armen.
Om stenene i Indre Solskin mala armbånd
Lys, gul jade er en solar plexus sten, som går ind omkring selvtillid og mod, og vækker din indre sol.
Den blide, bløde gule variation nærer visdommen i indre ro og stilhed og støtter dig i at møde og slippe dine emotioner på en sund og afbalanceret måde.
Citrin udstråler varme og giver velvære og energi. Den klarer tankerne og øger din selvtillid, så du bedre kan rumme glæden og give slip på negative følelser.
Lyset fra den gyldne citrin lokker dig til at se fremad og tage imod nye oplevelser og eventyr i dit liv.
Picture jaspis er en smuk, brun ugennemsigtig sten. Mønsteret er formet af naturen gennem lang tid. Det siges at hvert stykke af denne jaspis har sin egen historie indskrevet i mønsteret.
Stenen relaterer til Moder Jord og minder dig om, at du er her på planeten for at forbinde dig med andre mennesker og sprede glæde, kærlighed og mening til dem, som er omkring dig. Picture jaspis har også beskyttende og opløftende egenskaber, og vil løfte dit humør på en mørk dag.
Fakta om Indre Solskin mala armbånd
Antal stenperler: 108
Størrelse på perlerne: 8 mm
Snor materiale: Silke
Glideknude: Bomuld
Kæden kan bruges som armbånd og størrelsen reguleres med glideknuden.
ONE SIZE
Alle vores mala kæder er designet og bundet af Joyann, her hos SHINING PEOPLE. Hver mala er skabt med kærlighed og nærvær og fyldt op med mantra magi i en fordybende, meditativ stemning. Der er en knude mellem hver perle, så stenperlerne falder smukt og blødt. Knuderne gør det samtidig let at bruge mala kæden til meditation, hvor du glider perlerne mellem fingrene.
Alle vores mala armbånd er skabt her hos SHINING PEOPLE.
Her får du eksklusive, unikke håndlavede armbånd.
Joyann udvikler alle designs. Hun laver selv hvert enkelt armbånd med intentionen om at det må give dig gode energier og kærlighed.
NB: Da armbåndene er lavet af naturmaterialer, kan stenens farver være lidt anderledes, i forhold til billedet her i shoppen.









